Autori znanstvenog članka
„Stav roditelja prema učenju stranih jezika kao jedan od čimbenika razvoja
višejezičnosti u učenika“ su Željka Knežević i Ana Šenjug Golub.
Jedna od temeljnih
kompetencija za cjeloživotno obrazovanje, koje navodi Europski kompetencijski okvir,
je komunikacija na stranim jezicima odnosno višejezičnost europskih građana.
Razvoj kompetencije višejezičnosti sve više dolazi do izražaja kao cilj europske
obrazovne politike. Pod pojmom višejezičnosti shvaća se poznavanje najmanje dvaju
stranih jezika uz materinski jezik.
Odabrala sam ovaj
znanstveni članak jer smatram da je kompetencija višejezičnosti nezaobilazna i
ključna sposobnost kako u Europi tako i u ostatku svijeta. Mislim da je za
učenike osnovnih škola nužno učenje
stranih jezika kako bi u daljnjem školovanju i poslovnoj realizaciji imali
manje poteškoća, a više uspjeha.
ČIMBENICI KOJI DOPRINOSE
RAZVOJU VIŠEJEZIČNOSTI U INSTITUCIONALIZIRANOM UČENJU STRANIH JEZIKA
1.
Pozitivni stav i organizacijska potpora
državnih institucija
2.
Organizacija nastave stranih jezika u
školi
3.
Pozitivan stav roditelja prema učenju
stranih jezika i njihovo shvaćanje vrijednosti višejezičnosti
ISTRAŽIVANJE STAVOVA RODITELJA UČENIKA NIŽIH
RAZREDA O UČENJU STRANIH JEZIKA
Istraživanje
je provedeno na 120 roditelja učenika nižih razreda osnovne škole u Hrvatskom
zagorju od kojih 19,2% su očevi. Istraživanje je provedeno u lipnju 2013.
godine. Cilj istraživanja bio je ustanoviti stavove roditelja učenika nižih
razreda osnovne škole prema učenju stranih jezika, njihovo shvaćanje
višejezičnosti, njihova uvjerenja o važnosti određenih jezika za njihovo dijete
i njihova uvjerenja o redoslijedu i ukupnom broju stranih jezika koje bi
učenici trebali učiti u redovitom školovanju. Tijekom istraživanja pratilo se hoće
li se stavovi ispitanika razlikovati s obzirom na dob, spol i stupanj
obrazovanja.
REZULTATI
ISTRAŽIVANJA
Istraživanje
pokazuje da je stav roditelja prema učenju stranih jezika pozitivan te smatraju
da je to korisno i ima pozitivan utjecaj na razvoj djeteta dok imaju negativan
stav prema aspektu dodatnog opterećenja djeteta uzrokovanim učenjem stranih
jezika. Na pitanje o poimanju višejezičnosti 55% roditelja odgovara da ta osoba
govori više jezika. Roditelji najvažnijim stranim jezikom za budućnost svoga
djeteta smatraju engleski jezik, iza toga njemački, talijanski i francuski
jezik. Što se tiče uvjerenja roditelja o broju jezika koji bi učenici trebali
učiti tijekom redovitoga školovanja, najveći broj roditelja (51,7%) smatra da
bi učenici trebali učiti dva strana jezika, manji broj (23,3%) tri jezika, a
njih 6,7% smatra da bi učenici trebali učiti 4 i više strana jezika Čak 10%
roditelja smatra da bi učenici trebali učiti samo jedan strani jezik. Pitanje o
redoslijedu učenja stranih jezika 40,8%
ispitanika smatra da bi učenici trebali prvo učiti engleski pa njemački. Na
stavove ispitanika nisu utjecali dob i spol, ali je utjecao stupanj
obrazovanja. Roditelji koji imaju viši stupanj obrazovanja smatraju da učenici
trebaju učiti gotovo 3 strana jezika dok oni s nižim stupnjem obrazovanja
smatraju da trebaju učiti najviše 2 jezika.
Razvojem društva i obrazovanja poznavanje
prvenstveno engleskog jezika je potrebno temeljno znanje koje nam otvara vrata
u druga društva i kulture. Vrlo je bitno razvijanje kompetencije višejezičnosti
radi osobnog i profesionalnog razvitka zbog čega ono postaje obavezno u
obrazovanju.
Smatrate
li da djeca trebaju učiti strane jezike u školama i zašto? Koje strane jezike
bi po vašem mišljenju djeca trebala
učiti u školama? Mislite li da Hrvatska provodi kvalitetnu obrazovnu politiku?
Više o ovome možete pronaći na internetskoj stranici http://hrcak.srce.hr/index.php?show=clanak&id_clanak_jezik=245194


Smatram da djeca od malih nogu trebaju učiti strane jezike i da bi ih roditelji, kasnije u školi i učitelji trebali poticati i interesirati za učenje stranog jezika. U današnje vrijeme potrebno itekako je od velike važnosti znati barem jedan strani jezik, jer će biti od koristi. Osim učenja engleskog jezika, smatram da je i ostale jezike važno učiti kao što su njemački ili talijanski.
OdgovoriIzbrišiDjeci ponajprije treba pružiti uvid u mogućnost izbora stranih jezika te ih na taj način privući učenju jezika.
IzbrišiJezik smatram jednim od vaznijih predmeta u skoli i mislim da se djecu itekako treba poticati na ucenje stranih jezika kako u skoli tako i izvan nje te im ukazati koliko je to iznimno vazno i korisno.
OdgovoriIzbrišiSmatram da jezik ima veliku važnost u školovanju jer kroz razne jezike djeca uče o drugim kulturama, vjerama i običajima, te tako produbljuju svoje znanje. Uz engleski jezik smatram da bi se trebao učiti njemački, francuski i talijanski jezik.
OdgovoriIzbrišiNajvažnije je da djeca uče pravilno, istražujući dublje, a ne samo površno učenje. Djeca mogu uživati u učenju jezika kroz razne aktivnosti što će im u daljnjem školovanju biti velika prednost.
IzbrišiOsobno smatram da je jezik vrlo važan za cijeli život i svaki jezik može dobro doći u životu. Tijekom školovanja djeci je najlakse usvojiti i učiti više jezika. Uz engleski smatram najpotrbnijim njemački, a ostale da se bira koji je najpotrbniji za određene struke i školovanja.
OdgovoriIzbrišiSlažem se s tvojom idejom odabira izbornih jezika s obzirom na školovanje i struku. U svakome poslu nešto drugo je važnije za znati.
IzbrišiSmatram da je znanje barem jednog jezika jedan od najvažnijih aspekata i uspješnosti cjeloživotnog obrazovanja i samog pojedinca,bez njega je u današnjem svijetu napredak jako težak.Na prvom mjestu u školama bi trebalo biti učenje engleskog jezika,zatim obavezno njemačko,a učenje ostalih jezika prema izboru.
OdgovoriIzbrišiMoje mišljenje je da Hrvatska nikako ne provodi kvalitetnu obrazovnu politiku što nam u potpunosti dokazuju rezultati PISA testova, prema kojima se Hrvatska nalazi na samom dnu bodovne ljestvice, a rezultati su svake godine sve lošiji.
Kao i većina, slažem se s tobom da njemački i engleski trebaju bit obavezni predmeti te da postoji mogućnost izbora još nekog stranog jezika. Nažalost, PISA testovi zaista pokazuju lošije rezultate za hrvatsko obrazovanje što se može i mora promijeniti.
IzbrišiJasno da djeca trebaju učiti strane jezike u školama kako bi jednog dana bili što kompetentniji. Mislim da bi djeci trebalo ponuditi više jezika koje bi mogli učiti te da im se treba dati prilika da sami izaberu jezike koji im se čine najzanimljiviji i koje bi najradije željeli učiti. O tome provodi li Hrvatska kvalitetnu obrazovnu politiku bi se svakako dalo razglabati...
OdgovoriIzbrišiSmatram da je poznavanje stranog jezika nezaobilazno u današnje doba. Kako je potrebno učiti materinji jezik tako je potrebno učiti i strane jezike poput engleskog i njemačkog (obvezno poznavanje po mojem mišljenju). Osim što nam služe kao osnovno sredstvo komujikacije, njima poboljšavamo svoje znanje o drugim narodima, običajima i cjelokupnom kulturom. Također smatram ih obaveznim da se krenu učiti od 1.razreda osnovne škole jer što ranije počnemo, kasnije više znamo i lakše nam je ako odemo u stranu zemlju.
OdgovoriIzbrišiUpoznavanje drugih kultura, naroda i običaja može biti vrlo zanimljivo djeci pogotovo ako se prikazuje na kreativan i zanimljiv način. Slažem se da bi učenje stranih jezika trebalo bit obavezno od 1. razreda osnovne škole u cijeloj Hrvatskoj bez iznimaka.
IzbrišiLijepo napisano !
OdgovoriIzbrišiNaravno da bi djeca trebala učiti strane jezike u školama i smatram da svaki roditelj treba podupirati svoje dijete da uči što više. Jezici pokažu u njihovom razmišljanju i mogućnosti komunikacije s djecom koja taj jezik govore. Kada odrastu naći će se u puno situacija di će im život biti olakšan ako budu upoznati barem s jednim stranim jezikom. Po meni uz engleski i njemački koji su većinom u svim školama, mogli bi se uvesti još neki u izborne predmete poput talijanskog, francuskog, španjolskog..
Upravo tako, nikada ne znamo gdje nas život može povesti. Uvijek dobro dođe znati neki od glavnih i raširenih stranih jezika jer ne znamo s kime ćemo se sve susretati u životu i čime ćemo se baviti.
IzbrišiSmatram da je učenje stranih jezika vrlo važno za razvoj djeteta u njihovom djetinjstvu, a posebice u kasnijoj dobi. Djecu treba poticati na učenje strih jezika kako bi kasnije mogli bolje i lakše komunicirati s djecom i ljudima drugih država koji ne poznaju hrvatski jezik. Smatram da bi škole trebale pružati veći izbor stranih jezika kao izbornih predmeta jer škole trenutno nude učenje 2 do 3 strana jezika što je oskudno.
OdgovoriIzbrišiPonuda stranih jezika u hrvatskim školama je zaista oskudna. Djeci bi se trebala pružiti bolja ponuda s možda jezicima koji su specifični sami po sebi ili zanimljiviji po nečemu.
IzbrišiSmatram da bi engleski trebalo početi učiti već u vrtiću, a poželjno je i ranije budući da je to ipak jezik koji koriste svi u cijelom svijetu. Također smatram da bi već u prvom razredu osnovne škole trebalo započeti s učenjem još jednog stranog jezika. Osobno sam imala nastavu uz hrvatski na još 2 strana jezika te moram priznati da sam puno lakše svaladala strane jezike kroz nastavne predmete nego štrebajući gramatiku i vokabular.
OdgovoriIzbrišiBilo bi bolje da se strani jezici uče uz pomoć nekih originalnijih i kreativnijih metoda umjesto napornog učenja gramatike napamet.
IzbrišiNaravno da bi djeca u školama trebala učiti strane jezike. Upravo to učenje stranih jezika u školama im je bitna podloga za daljnje obrazovanje i učenje jezika. Najbitnijim smatram engleski jezik jer se on danas pojavljuje u svim sferama života. Nakon njega, ako dijete ima priliku, trebalo bi učiti i njemački. Ne slažem se s onima koji smatraju da bi dijete u školi trebalo učiti 4 ili više jezika. To je veliko preopterećenje, tijekom života će imati prilike za to.
OdgovoriIzbrišiSlažem se s tobom u razmišljanju da djeca ne bi trebala učiti više od četiri jezika u školama kao obavezni predmet. Ako imaju takvu želju i mogućnost mislim da je bolje da to bude neka njihova dodatna aktivnost u školi ili uz pomoć neke škole jezika
IzbrišiZnanje stranih jezika je jako bitno za naš razvoj u društvu, za što bolje svladavanje nekog stranog jezika bitno ga je učiti od što mlađe dobi. Engleski bi trebao biti obavezan predmet u osnovnim školama od prvog razreda, uglavnom je tako ali još uvijek postoje škole u kojima je on izborni predmet. Škole nebi trebale stati samo na engleskom, bilo bi poželjno da se nudi mogućnost učenja još nekog jezika, npr. njemački, francuski...
OdgovoriIzbrišiSmatram da djecu odmalena treba učiti stranim jezicima jer to utječe na njihov kongitivni i socijalni razvoj. U školama se večinom uči engleski i njemački jezik a ostali su poprilično zanemareni. Treba uvesti jezike poput talijanskog, španjolskog pa čak i kineskog, jer je potrebno uvesti malo razlike u jezicima.
OdgovoriIzbrišiJako me ugodno iznenadila tvoja ideja uvođenja kineskog jezika u škole. Mislim da bi taj jezik bilo bolje staviti pod izbornu ponudu u školama jer gotovo nijedna škola ne pruža neku tako zanimljivu ponudu. Vjerujem da bi izazvalo veliko zanimanje među djecom i pružilo im novo i nezaboravno iskustvo.
IzbrišiDjeca trebaju učiti strane jezike od početka njihovog obrazovanja. Jako je važno poznavanje stranih jezika jer otvaraju mnoge mogućnosti osobnog i profesionalnog razvitka. Znanje engleskog jezika je neizostavno jer se koristi svugdje i govore ga skoro pa svi. U našim školama se obično nudi još učenje talijanskog ili njemačkog jezika. Po mom mišljenju trebalo bi djeci omogućiti veći izbor stranih jezika jer nemamo svi iste interese. Veći izbor bi osigurao veću zainteresiranost djece jer nisu ograničena u izboru na jedan do dva strana jezika.
OdgovoriIzbrišiVeći izbor jezika u školama djeci bi dao dojam važnosti sposobnosti višejezičnosti te bi vjerojatno veći broj učenika upisao neki strani jezik da i sam uvidi značaj jezika.
IzbrišiSmatram da je ucenje stranih jezika gotovo neophodno u danasnjem svijetu. Globalizacija je na vrhuncu , svijet je jedna golema mreza,a jezik je osnovno sredstvo komunikacije. Uz ucenje engleskog koji je postao osnova , smatram da bi se trebao uciti njemacki i eventualno francuski. Hrvatska provodi dostatno obrazovanje, ali s naglaskom na one koji to zele . Djeca imaju na izbor mnogo jezika i opredjeljuju se za one koji im zvuce najzanimljive. U svrhu razvoja znanosti i svjetonazora uopce , smatram da bi se trebalo uvesti obvezno ucenje tri najznacija jezika kako bi svi mogli normalno komunicirati u razlicitim zivotnim situacijama .
OdgovoriIzbrišiSviđa mi se kako si naglasila značajnu ulogu jezika u svijetu. Itekako bi djeca trebala učiti više od jednog stranog jezika jer razvoj društva i tržišta ukazuje na važnost te sposobnosti.
IzbrišiJako interesantna tema. Smatram da bi djeca definitivno trebala uciti strane jezike, ali mozda ne od malih nogu zbog mogucih problema koje bi to moglo dovesti. Uz ucenje Engleskog smatram da bi trebalo uciti i Njemacki i Francuski. Slozila bi se sa komentarem ispred, trebalo bi uvesti obavezno ucenje tri jezika.
OdgovoriIzbrišiJa također smatram da bi bilo poželjno uvođenje obaveznog učenja tri strana jezika, ali mislim da ne bi trebalo sva tri početi učiti u prvom razredu osnovne škole već da se to nekako bolje rasporedi tijekom cijelog osnovnoškolskog obrazovanja.
IzbrišiSmatram da je što prije počnemo s učenjem stranog jezika, to bolje. Djeca strane jezike uče puno brže, i puno lakše je naučit neki strani jezik u djetinjstvu no u odrasloj dobi. Smatram da bi Hrvatska mogla poboljšati obrazovanje u vidu stranih jezika. U osnovnim školama najčešće se stavlja pozornost samo na jedan jezik, engleski ili njemački. Po mom mišljenju, trebalo bi uvesti najmanje dva svjetska strana jezika u program u početku, a kasnije možda još i treći.
OdgovoriIzbrišiI ja mislim da učenje stranih jezika treba započeti čim prije u životu jer djeca zaista bolje nauče jezik ako ga ranije upoznaju. Mislim da bi Hrvatska trebala bolje organizirati učenje jezika te se slažem s tobom kako je problem što se škole uglavnom baziraju na učenju jednog stranog jezika.
Izbriši"Koliko jezika znaš, toliko ljudi vrijediš"
OdgovoriIzbrišiSmatram da je učenje jezika nužno i treba trajati cijeli život. Važno je da se započne u što ranijoj dobi jer djeca upijaju kao spužve. Lakše će savladatiti izgovor određenih riječi ako će od malena slušati taj jezik i znat će "po sluhu" da neke stvari u jeziku nisu pravilne.
Po mome mišljenju Hrvatska nema dovoljno dobru obrazovnu politiku, a što se tiče jezika za koje smatram da bi djeca trebala učiti u školi to je engleski kako sveprisutni jezik. A za ostale jezike poput njemačkog, francuskog, kineskog, španjoskog mislim da bi to trebalo biti na djeci da sama odluče.
Navela si citat koji puno govori o značenju jezika kao načinu komunikacije i bogatstvu svake kulture. Slažem se da će djeca ranijim učenjem znati neke stvari i po "sluhu" jer tako i sama ponekad rješavam gramatičke zadatke engleskog jezika.
IzbrišiSmatram da je učenje stranih jezika od najmlađe dobi pozitivna, a ne negativna, upravo zbog toga što djeca tada najlakše uče strane jezike. Kao primjer dala bih svoju malu rođicu koja zna pjevati pjesmice na engleskom pa čak i na kineskom jeziku. Tako mala djeca jako dobro ''upijaju'' jezike. Hrvatski obrazovni sustav nažalost ne pridonosi toliku pozornost učenju stranih jezika što dokazuje činjenica da se u većini slučajeva od prvog do četvrtog razreda uči samo engleski jezik. Smatram da bi se i talijanski i njemčki jezik trebali uvesti kao obavezni predmeti svih osnovnih škola od 5. do 8. razreda jer je poznavanje jezika danas vrlo cijenjena sposobnost!
OdgovoriIzbrišiDječje lako učenje stranih jezika je poznato i obrazovni sustav bi trebao znati iskoristiti to. I ja sam tijekom cijele osnovne škole učila isključivo engleski jezik zbog čega žalim. U šestom razredu bio nam je ponuđen francuski, ali se nitko nije zainteresirao za taj jezik. Da sam imala bolju ponudu u osnovnoj školi vjerojatno bih sada znala još neki jezik osim engleskog i njemačkog(naučila sam ga u srednjoj).
IzbrišiŽivimo u društvu u kojemu je normalno da ljudi pričaju jedan ili dva strana jezika. Djeca bi sigurno već u ranoj dobi trebala početi učiti jedan strani jezik, dva su možda za dijete od 7 godina previše. Od prvog razreda osnovne škole učim njemački i engleski i sjećam se da kao dijete su mi se ta dva jezika uvijek miješala.
OdgovoriIzbrišiU školama bi kao izborni predmet trebalo biti ponuđeni razni strani jezici, npr. francuski, njemački, španjolski, ruski, itd. U našim školama je ili njemački ili engleski, što je veoma loše jer se učenike ograničava.
Možda bi onda bilo bolje uvođenje engleskog jezika od prvog razreda osnovne škole, a drugih stranih jezika od petog razreda osnovne škole. Učenike se uvijek ograničava u nečemu u školama, pa tako nažalost i u odabiru predmeta koje će učiti.
IzbrišiSmatram da bi djeca trebala učiti više jezika jer je to u današnjem svijetu jako potrebno i traženo. Smatram da su temeljni engleski i njemački.
OdgovoriIzbrišiU današnje vrijeme je apsolutno nužno znati dva ili više strana jezika te smatram da je u školama potrebno uvesti učenje više stranih jezika poput njemačkog, španjolskog, francuskog i mnoge druge kako bi pospješili komunikaciju s drugim ljudima
OdgovoriIzbrišiKomunikacija je temelj ljudskih odnosa, što više jezika znamo više različitih i kvalitetnih međuljudskih odnosa možemo razviti.
Izbriši